Cartea de vizită a unei localităţi

Pentru o localitate contează foarte mult şi modul prin care "ia ochii" celor care o vizitează. Prima impresia este, de multe ori, decisivă, lucru care se concretizează în colaborări ulterioare. Un exemplu este şi cel din comuna Sânandrei, unde intrarea în localitate, dar şi zona din faţa primăriei au suferit transformări vizibile, care încântă trecătorul. S-au plantat flori, s-a amenajat parcarea, monumentul "Sfântul Andrei" şi cel catolic, acestea fiind, acum, iluminate arhitectural. Fără îndoială, imaginea localităţii a avut de câştigat, iar lucrurile nu se vor opri aici. Primarul Claudiu Coman a declarat că, în această lună, se vor face intervenţii şi pe Aleea Carani, la bulevardul principal, unde se va realiza iluminatul pietonal, de-a lungul asfaltului şi vor fi amplasate ghivece de flori. Aceste primeniri se regăsesc şi în interesul arătat de cei care doresc să-şi construaiscă o casă în Sânandrei: se caută aproape cu disperare parcele în cartierele private, primăria nemaivând loturi la dispoziţie.

«  Septembrie 2018  »