Explozie imobiliară la Sînandrei

„Nu există săptămână ca să nu vină cineva pentru a se interesa de un teren pentru casă”, spune Claudiu Coman, primarul comunei Sânandrei. Declaraţia sintetizează, de fapt, un adevărat fenomen imobiliar care s-a produs în localitate, în ultima vreme. Primăria a concesionat toate suprafeţele posibile şi a stabilit reguli clare pentru cei care urmau să contruiască, astfel încât aceştia au avut tot interesul să finalizeze cât mai repede lucrările. Cererea este foarte mare, însă primăria nu mai dispune de terenuri care să fie destinate construirii de locuinţe. În schimb, merg foarte bine tranzacţiile în zona privată, fiind în derulare nu mai puţin de şapte planuri urbanistice zonale. Preţul terenului a crescut simţitor în ultima perioadă, un metru pătrat ajungând la 20-30 de euro. Explozia imobiliară se resimte şi la nivelul populaţiei din Sânandrei, care a ajuns acum la 7.000 de locuitori.

«  Iulie 2018  »